داشتن یک وب سایت خوب
۹ اصل برای داشتن یک وب سایت خوب
۱۴۰۰-۰۹-۲۵
xml prg
نحوه استایل دادن به اسناد XML با CSS
۱۴۰۰-۰۹-۲۵
نمایش همه

چگونه در سال ۲۰۲۱ در گوگل رتبه بندی کنیم؟

چگونه در سال 2021 در گوگل رتبه بندی کنیم

چگونه در سال 2021 در گوگل رتبه بندی کنیم

در حقیقت، هر ساله هزاران مقاله، راهنما و آموزش در مورد سئو منتشر می شود. اکثر این راهنماها یا بسیار مقدماتی و یا بسیار گسترده هستند و یا به نقطه مقابل طیف می روند و موضوع بسیار خاصی را پوشش می دهند.

تقریباً هیچ کدام به شما نشان نمی دهند که چگونه یک صفحه وب را از ابتدا تا انتها رتبه بندی کنید.

آنچه مورد نیاز است یک راهنما یا طرح اولیه است. برای مفید بودن، ما به یک چک لیست گام به گام برای رتبه بندی یک صفحه که از یک ایده شروع می شود، تا ترافیک وارد شده به حساب گوگل آنالیتیک شما نیاز داریم.

مقاله چگونه در سال ۲۰۲۱ در گوگل رتبه بندی کنیم ، در واقع همان چک لیست شماست.

این مقاله به عنوان چارچوبی برای سئوکاران جدیدتر در نظر گرفته شده است تا کار خود را در بالای آن بسازند. این مراحل پایه بررسی چه در قالب این فرم و چه در قالب های دیگر کمک خواهد کرد تا هزاران صفحه و بیشتر را با استفاده از میلیون ها کلمه کلیدی رتبه بندی کنید

این دستورالعمل و چارچوب را به عنوان یک دستورالعمل سئوی متوسط ​​برای مبتدیان در نظر بگیرید.

 • سطح : مبتدی تا متوسط
 • بازه زمانی : ۲ تا ۱۲ هفته
 • آنچه شما باید بدانید : این چک لیست فرض می کند که شما حداقل یک درک اولیه از SEO دارید. می توانید یک تگ عنوان بنویسید ، بدانید rel=canonical چیست ، و شاید حتی یک یا دو لینک ساخته باشید.

در اینجا نحوه رتبه بندی در گوگل در سال ۲۰۲۱ آمده است:

 1. هوشمندانه‌تر کار کنید، نه سخت‌تر
 2. با کلمات کلیدی بذر قدرتمند شروع کنید
 3. لیست کنید: قالب کلمات کلیدی خود را مجسم کنید
 4. از رقبایتان استفاده کنید
 5. یافتن الماس در Google Rough
 6. ایجاد ارزش
 7. تشخیص هدف: فرم و عملکرد
 8. آخرین کلیک باشید
 9. چرا کامل بودن محتوا اهمیت بیشتری از طولانی بودن آن دارد؟
 10. مدل سازی موضوع را هوشمندانه انجام دهید (بدون کامپیوتر)
 11. اقتدار خود را با تخصص، تعهد و اعتماد (E-A-T) بسازید
 12. CTR از اینجا شروع می شود: اولین کلیک باشید
 13. درون صفحه: به اصول اولیه تسلط داشته باشید
 14. طرحواره همه چیزها
 15. محتوای سبک و سریع بساز و قابل خواندن
 16. بهینه سازی بیش از حد: عناوین، URL ها، Stuffing و لینک ها
 17. پیوندهای داخلی، ارتباط، و تعامل کاربر
 18. پیوندهای داخلی برای موج سواری معقول
 19. مرکز محتوا و صفحات دسته بندی
 20. قانون ۵۰/۵۰ لینک سازی
 21. محتوا تولید نکنید تا زمانی که ابتدا این کار را انجام دهید
 22. ساده ترین میانبر برای پیوندهای خوب
 23. تنتپل و فلایویل (Tentpole & Flywheels) : لینک سازی به صورت خودکار
 24. دنیایی از تاکتیک های لینک سازی
 25. پیوندها، محتوا، و تعاملات را دائماً بروز کنید

نکاتی که باید در نظر داشته باشید:

 1. صدها روش برای رتبه بندی یک صفحه در گوگل وجود دارد، از اشتراک گذاری ساده یک مقاله در توییتر تا امتیاز دادن به یک لینک از خبرگزاری فارس. این راهنما تنها یکی از فرآیندهای ممکن را نشان می دهد.
 2. این چک لیست به عنوان یک چارچوب سئو در نظر گرفته شده است . این چک لیست همه سناریوها را با جزئیات پوشش نمی دهد، اما در عوض یک طرح کلی از رتبه بندی یک صفحه وب از ابتدا تا انتها به شما ارائه می دهد، بنابراین می توانید فرآیند خود را در بالای آن ایجاد کنید.
 3. بسیاری دیگر از سئوکاران باتجربه، فرآیندهای خاص خود را برای رتبه بندی کلمات کلیدی مورد نظر دارند. با دقت انتخاب کنید که به چه کسی گوش می دهید و هر زمان که می توانید از آنها مشاوره بگیرید.

۱- هوشمندانه تر کار کنید، نه سخت تر

راز فرآیند سئو در اینجاست: ما نمی خواهیم برای یک کلمه کلیدی رتبه بندی کنیم، بلکه می خواهیم همزمان برای صدها یا هزاران کلمه کلیدی رتبه بندی کنیم. ما می توانیم این کار را با همان مقدار کار قبلی انجام دهیم.

باهوش تر کار کنید، نه سخت تر.

جادو زمانی اتفاق می افتد که با تحقیق کلمات کلیدی شروع می شود. انتخاب کلمات کلیدی درست (یا اشتباه) برای ایجاد هدف، در این مرحله می تواند کل احتمال موفقیت ما را پیش بینی کند.

در ابتدا، احتمالاً حدس می‌زنید که می‌خواهید برای کدام کلمات کلیدی رتبه‌بندی کنید، اما آیا آن‌ها کلمات مناسبی هستند؟ بزرگترین اشتباهاتی که افراد در این مرحله از تحقیق کلمات کلیدی مرتکب می شوند عبارتند از:

 1. انتخاب کلمات کلیدی که به اندازه کافی خاص نیستند (خیلی گسترده)
 2. انتخاب کلمات کلیدی با رقابت زیاد
 3. کلمات کلیدی بدون ترافیک کافی
 4. کلمات کلیدی بی ربط به کسب و کار شما
 5. تلاش برای رتبه بندی فقط یک کلمه کلیدی در یک زمان

تا الان بزرگترین اشتباه، تلاش برای رتبه بندی یک کلمه کلیدی در یک زمان است. افراد به روش های بسیار متفاوتی به دنبال چیزهای مشابه هستند. یا آنها به روش های بسیار خاص جستجو می کنند. این نشان‌دهنده جستجوی کلمات کلیدی طولانی (long tail of keyword research) است و می‌تواند تا ۸۰ درصد از کل ترافیک جستجو را نشان دهد.

شما می خواهید تا جایی که ممکن است از آن یک کلمه طولانی بهره بگیرید، در حالی که همان مقدار کار را انجام می دهید.

تفاوت ماهیگیری با نیزه و ماهیگیری با تور را در نظر بگیرید. در ماهیگیری با نیزه، ممکن است بتوانی یک ماهی بگیریم (اصلاً اگر همان یکی را هم بتوانیم). اما در ماهیگیری با تور ممکن است با یک بار پرتاب تور ده ها ماهی صید کنید.

بنابراین به جای رتبه بندی برای یک کلمه کلیدی، بیایید با کلمات کلیدی بذر شروع کنیم که به یک موضوع تبدیل می شود .

قالب های کلمات کلیدی بذر

۲- با کلمات کلیدی بذر قدرتمند شروع کنید

برای شروع، شما می خواهید کلمات کلیدی بذر “Seed Keywords” خود را کشف کنید تا موضوع کلیدواژه خود را رشد دهید. بذر کلمات کلیدی ابتدایی ترین و به طور معمول واضح ترین عبارات هستند.

اغلب، کلمات کلیدی بذر عباراتی هستند که “فکر می کنید” می خواهید برای آنها رتبه بندی کنید. اگر فروشگاه شما آسانسور موتور سیکلت می فروشد، اولین کلمه کلیدی شما ممکن است “خرید آسانسور موتور سیکلت” باشد.

یافتن کلید کلمات کلیدی بذر خوب اغلب ترکیبی از طوفان فکری با کمی تحقیق است. یک بذر خوب به سوالات زیر پاسخ می دهد:

وب سایت من در مورد چیست و/یا چه چیزی را ارائه می دهم؟
فکر می کنم برای چه کلمات کلیدی می خواهم رتبه بندی کنم؟
چه تبلیغاتی بخرم؟
بذر های خوب معمولاً گسترده هستند، اما نه خیلی گسترده. به عنوان مثال، اگر شما یک مغازه بستنی فروشی دارید، ممکن است عبارت “بستنی” بذر خوبی به نظر برسد، اما احتمالاً بسیار گسترده است. (“بستنی” می تواند به معنای خیلی چیزها باشد.) یک عبارت خاص تر مانند “بستنی فروشی” یا “بستنی فروشی تهران” ممکن است بهتر جواب دهد.

معمولاً سه راه خوب برای یافتن بذر کلید واژه وجود دارد.

وب سایت من در حال حاضر برای چه کلمات کلیدی رتبه بندی می کند؟
رقبای من برای چه کلماتی رتبه‌بندی می‌شوند؟
ابزارهای سئو چه چیزی را در مورد جستجوی افراد نشان می دهند؟ (ابزار برای یافتن کلمات کلیدی اولیه شامل Keyword Explorer و Google Keyword Planner است )

در این مرحله به حداقل ۱ بذر کلیدواژه نیاز دارید، اما اگر در حال برنامه ریزی استراتژی محتوای بزرگتری هستید، داشتن تعداد بیشتر، حتی ده ها یا صدها بذر ضرری ندارد.

۳- لیست کنید: قالب کلمات کلیدی خود را مجسم کنید

در مرحله بعد، ما می‌خواهیم بذر کلمات کلیدی خود را به یک موضوع کلیدواژه تبدیل کنیم که از بسیاری از کلمات کلیدی مرتبط با هم گروه‌بندی شده است.

استفاده از مضامین کلیدواژه، فرصت های بسیار بیشتری را در اختیار ما قرار می دهد. به جای رتبه بندی برای یک کلمه کلیدی با اهمیت، هدف بهتر، رتبه بندی برای چندین کلمه کلیدی متمرکز بر یک ایده واحد است. این کار اگر درست انجام شود، نتایج شگفت انگیز به همراه خواهد داشت.

به عبارت ساده تر، هرچه صفحه وب ما برای کلمات کلیدی طولانی تری رتبه بندی شود، موتورهای جستجوی ترافیک واجد شرایط بیشتری را به آن ارسال خواهند کرد.

عموماً با ترکیبی از ابزار های گوگل و دیگر ابزارهای مربوط به کلمات کلیدی (رایگان یا پولی)، تمام کلمات کلیدی مرتبط با بذرهای کلمات کلیدی بدست خواهند آمد.

در این حالت به طور معمول، لیست شما حاوی کلمات کلیدی با ویژگی های بیشتری خواهدبود . هدف شما در این مرحله یافتن کلمات کلیدی است که نه تنها خاص بلکه مرتبط با کسب و کار شما هستند و حجم جستجوی کافی برای توجیه هدف گذاری دارند.

به عنوان مثال، اگر کلمه کلیدی بذر برای ما “کاور موتورسیکلت” بود، ممکن است کلمات کلیدی مرتبط زیر را پیدا کنیم.

استفاده از ابزارهای کلمات کلیدی برای بدست آوردن بذر کلمات کلیدی مناسب

هر یک از این کلمات کلیدی جدید از کلمه کلیدی اولیه ما پشتیبانی می کند و ایده های محتوای جدیدی را به ما می دهد. برخی کلمات کلیدی مرتبط به نظر می رسند و می توانند ترافیک کافی را پشتیبانی کنند، برخی از این کلمات کلیدی ممکن است خودشان به کلیدواژه های اولیه تبدیل شوند.

این کار به این دلیل است: با هدف قرار دادن یک موضوع کلمه کلیدی کمی گسترده‌تر که از چند کلمه کلیدی مرتبط نزدیک تشکیل شده است، شانس ما برای رتبه‌بندی این کلمات کلیدی در واقع به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

۴- از رقبایتان استفاده کنید

در اینجا مرحله ای است که بسیاری افراد آن را از دست می دهند: رتبه بندی برای کلمات کلیدی پنهانی که رقبای شما از قبل برای آنها رتبه بندی می کنند.

مهم نیست چقدر باهوش هستید، رقبای شما قبلاً چه تصادفی و چه طراحی شده متوجه شده اند که کدام کلمات کلیدی سودآورترین هستند.

به جای اینکه خودتان این کلمات کلیدی سودآور را از طریق فرآیند طولانی آزمون و خطا پیدا کنید، دزدیدن هوش رقیبتان ۱۰۰۰ برابر ساده تر است. (دزدی اشتباه است، اما در مورد رقابت سئو این اجازه وجود دارد.)

اصول اولیه به این صورت عمل می کند:

URL های رقبای خود را که قبلاً برای کلمه کلیدی هدف شما رتبه بندی می کنند، پیدا کنید
تمام کلمات کلیدی مرتبط دیگری را که URL آنها نیز در گوگل رتبه بندی شده است، پیدا کنید

این کلمات کلیدی مرتبط ، طلا هستند.

متأسفانه، گوگل مستقیماً به شما نمی‌گوید که رقبای شما برای چه رتبه‌بندی می‌شوند، اما تعداد انگشت شماری از ابزارهای سئو شخص ثالث دقیقاً این کار را انجام می‌دهند و کار را بسیار آسان‌تر می‌کنند. در این مورد می تواند از Keyword Explorer وب سایت MOZ استفاده کنید.

استفاده از اکسپلورر وب سایت موز دات کام برای بدست آوردن کلمات کلیدی که رقبا برای آنها رتبه بندی میکنند

۵- یافتن الماس در Google Rough

در این مرحله، ما به احتمال زیاد ده ها یا شاید صدها یا هزاران کلمه کلیدی بالقوه برای کار داریم.

جادو این است که دقیقاً کلمات کلیدی مناسب را برای هدف قرار دادن و ایجاد محتوا انتخاب کنید.

مرتب سازی و فیلتر کردن کلمات کلیدی به خودی خود یک هنر است، اما الزامات اساسی که ما می خواهیم برآورده کنیم تقریباً عبارتند از:

آیا کلمه کلیدی حجم جستجوی کافی دارد ؟
آیا این کلمه کلیدی به کسب و کار من مرتبط است ؟
آیا می توانم محتوای قانع کننده ای پیرامون این کلمه کلیدی ایجاد کنم که بهتر از هر چیز دیگری باشد ؟
آیا واقعا می توانم برای این کلمه کلیدی رتبه بندی کنم؟

پاسخ به آخرین سوال ممکن است سخت ترین باشد، اما یکی از مهم ترین آنها نیز هست. برخی موضوعات، مانند جستجوهای پزشکی و مالی ، می توانند به ویژه برای رتبه بندی در گوگل چالش برانگیز باشند.

نکته حرفه ای: مشکل کلمه کلیدی

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای فهمیدن اینکه آیا می‌توانید برای یک کلمه کلیدی رتبه‌بندی کنید یا خیر، یافتن نمره دشواری کلمه کلیدی کلمه کلیدی مورد نظرتان است. این عدد را با کلمات کلیدی با بالاترین نمره دشواری که قبلا رتبه بندی کرده اید مقایسه کنید.

بدست آوردن سختی رتبه بندی کلمات کلیدی با استفاده از ابزار اکسپلورر وب سایت موز دات کام

۶- ایجاد ارزش

آیا می خواهید بدترین عبارت در بازاریابی را بدانید؟

این «محتوای سئو» است.

بسیاری از افراد محتوا را به عنوان یک کالا تصور می کنند: چیزی که به طور قابل پیش بینی تولید می شود و کاملاً جدا از ارزش بالقوه ای است که برای کاربران نهایی ایجاد می کند.

محتوای بدون ارزش، هرزنامه است.

اگر واقعاً می خواهید رتبه بندی کنید باید این سوال را درک کنید:

چگونه محتوای شما بهتر از محتوایی است که در حال حاضر برای کلمه کلیدی شما رتبه بندی می کند؟

زیرا اگر محتوای شما کاربر را به نحوی برتر نسبت به محتوایی که از قبل وجود دارد راضی نمی کند ، چرا گوگل شما را در رتبه بالاتری قرار می دهد؟

در ابتدای کار با موضوع کلیدواژه خود، ابتدا بپرسید چگونه می توانید ارزش ایجاد کنید.

ارزش اشکال مختلفی دارد. در حالی که گوگل سرنخ‌ها و دستورالعمل‌هایی را درباره نحوه ارزیابی محتوا ارائه می‌کند، معمولاً ترکیبی از ابزار، اعتماد، قدرت و تجربه کاربر را شامل می‌شود. به طور خلاصه، شما می‌خواهید که وب‌سایت شما به‌طور کامل کاربر را برای کلمه کلیدی داده‌شده راضی کند.

بهترین بودن محتوای خود نه تنها به رضایت کاربران شما کمک می کند، بلکه به ایجاد پیوندها ، بهبود تعامل کاربر و محافظت در برابر تغییرات الگوریتمی آینده کمک می کند .

چگونه ارزش خلق کنیم؟ ما با پی بردن به هدف “intent” شروع می کنیم .

۷- تشخیص هدف : فرم و عملکرد

اینجاست که بسیاری از مردم دچار مشکل می‌شوند: شما کلمه کلیدی خود را دریافت می کنید و محتوایی پیرامون آن ایجاد می‌کنید (شاید یک پست در وبلاگ و شاید هم یک صفحه خرید) قبل از اینکه واقعاً بفهمید مردم با آن کلمه کلیدی به دنبال چه چیزی هستند.

این به عنوان هدف “intent” شناخته می شود .

حدس زدن از روی هدف مانند قمار است. ممکن است فکر کنید که می‌دانید مردم چه می‌خواهند، اما اگر بررسی نکنید، مانند پرتاب دارت‌ با چشم‌بند است.

وظیفه گوگل ارائه نتایج وب به افراد است که سؤالات آنها را برآورده کند، بنابراین اگر قصد را برآورده نکنید، احتمالاً برای مدت طولانی رتبه خوبی نخواهید داشت.

خوشبختانه، یک راه ساده برای تعیین هدف کلمه کلیدی وجود دارد: عبارت کلمه کلیدی خود را در گوگل جستجو کنید و تعیین کنید:

 1. چه نوع صفحاتی در حال حاضر رتبه بندی می شوند
 2. عناصر مشترک هر صفحه، به عنوان مثال، تصاویر، فیلم ها، خرید و غیره
 3. آنچه گوگل به عنوان “جستجوهای مرتبط” فهرست می کند

گوگل قبلاً کلمه کلیدی شما را در هزاران یا میلیون ها جستجو آزمایش کرده است، بنابراین آنها ایده بسیار خوبی از آنچه مردم به دنبال آن هستند دارند.

به عنوان مثال، اگر عبارت کلیدی ما «کلاه عید پاک» بود، می‌توانیم پست وبلاگ دیگری درباره کلاه عید پاک بنویسیم، یا می‌توانیم بررسی کنیم که گوگل در حال حاضر چه رتبه‌ای دارد:

بررسی عملکرد گوگل در نتایج جستجوی کلاه عید پاک و نمایش حستجوهای مرتبط، تصاویر و فروشگاه ها

در این تصویر می بینیم که گوگل هدف جستجوی “کلاه عید پاک” را به این صورت تعیین می کند:

 1. تصاویری از کلاه عید پاک
 2. خرید کلاه عید پاک
 3. جستجوهای مرتبط در مورد سرپوش (کلاه) عید پاک

اگر بخواهیم برای این کلمه کلیدی رتبه بندی کنیم، عاقلانه است که محتوایی را ایجاد کنیم که بر اساس این عناصر ارائه شود. ما از گوگل حتی بیشتر از جابجا شدن در صفحات جداگانه سایت ها خواهیم آموخت.

اما آیا فقط کپی کردن فرم این صفحات و ارائه پاسخ هایی که به همان اندازه خوب هستند کافی است؟ نه! آیا راه بهتری هم هست…

۸- آخرین کلیک باشید

شماره ۸ در چک لیست چیز کوچکی به نظر می رسد، اما دنیایی از تفاوت را ایجاد می کند.

بهترین نتیجه مطلق برای جستجوی کلمه کلیدی خود باشید.

از نظر تئوری ساده به نظر می رسد، اما به معنای واقعی کلمه تمام رقبای شما سعی می کنند بهترین باشند، و تنها یکی می تواند وجود داشته باشد .

بهترین نتیجه مطلق بودن به چه معناست؟ ما چند تکنیک را پوشش خواهیم داد، اما هدف نهایی این است:

آخرین کلیک باشید.

به عبارت دیگر، مطمئن شوید زمانی که افراد کلمه کلیدی شما را جستجو می کنند – و در نهایت شما را پیدا می کنند – شما آخرین نتیجه ای هستید که باید روی آن کلیک کنند. شما اطلاعات خوبی ارائه می دهید، آنها نیازی به بازگشت و کلیک بر روی هر نتیجه دیگری ندارند. ممکن است شما اولین نتیجه ای نباشید که آنها کلیک می کنند (اگرچه این نیز کمک می کند) اما قطعا آخرین نفر خواهید بود. بیایید آن را تکرار کنیم.

آخرین کلیک باشید.

و جمله بالا این سوال را ایجاد می کند که چگونه آخرین کلیک می شوید؟ پاسخ از یک پرس و جو به پرس و جوی دیگر متفاوت است، و کمی هنر و علم را با هم ترکیب می کند، اما برای اینکه آخرین کلیک باشید، تعدادی چک باکس وجود دارد که لازم است آن را تیک بزنید:

 1. هدف کاربر را از نظر شکل و سبک مطابقت دهید ✔️
 2. اطلاعات کامل تری ارائه دهید
 3. مقتدر باشید
 4. ارائه یک تجربه بهتر و/یا منحصر به فرد، به عنوان مثال طراحی، UX، سرعت

ما هدف کاربر را لمس کرده‌ایم، بنابراین بیایید کامل بودن را پوشش دهیم .

۹- چرا کامل بودن محتوا اهمیت بیشتری از طولانی بودن آن دارد؟

“۵۰۰ کلمه، یا ۲۰۰۰ کلمه؟ آیا سوال این است؟”

متاسفانه در واقع سوال این نیست.

ایده طول محتوا اغلب در سئو مطرح می شود. ” مطالب شما چقدر باید باشد؟”

بخشی از دلیل آن، این است که مطالعات متعدد در طول سال ها به شکل مداوم نشان می دهد که به طور متوسط، محتوای طولانی تر در گوگل بهتر از محتوای کوتاه تر عمل می کند. اما سئوکاران هوشمند بر این باورند که دلیل عملکرد بهتر این محتوا، طولانی‌تر بودن آن نیست؛ بلکه به این دلیل است که در واقع کامل‌تر بودن را ارائه می‌دهد.

محتوای “کامل” چیست؟ این محتوایی است که:

 1. به طور کامل درخواست جستجوی کاربر را برآورده می کند (دوباره، “آخرین کلیک باشید”)
 2. شواهد حمایتی ارائه می دهد
 3. به سؤالات مرتبط اضافی به سؤال جستجوی کاربر پاسخ می دهد
 4. معتبر است (به عبارت دیگر، به کاربر دلیلی برای اعتماد به اطلاعات می دهد)
 5. محتوای مکمل با کیفیت برای پشتیبانی از محتوای اصلی ارائه می دهد

از دیدگاه گوگل، دلایل متعددی وجود دارد که چرا محتوای کامل تر ممکن است عملکرد بهتری داشته باشد. ما در اینجا به تمام علم و جزئیات نمی پردازیم ، اما با یک ساده سازی سعی در بیان آن میکنیم:

 • گوگل دائماً کار می کند تا بفهمد محتوای شما «درباره چیست». محتوای کامل تر این کار را آسان تر می کند.
 • محتوای کامل تر باعث رضایت کاربران می شود.

برای کامل‌تر کردن محتوای خود و راضی کردن اربابان گوگل، به تمام سوالات کاربر پاسخ می‌دهیم .

۱۰- مدل سازی موضوع را هوشمندانه انجام دهید (بدون کامپیوتر)

بخش بزرگی از کار گوگل صرف تلاش برای کشف محتوای شما می شود. این برای انسان آسان است، اما برای کامپیوتر سخت است. برای انجام این کار، آنها از بسیاری از تکنیک های پیشرفته مانند پردازش زبان طبیعی (NLP)، نمایه سازی مبتنی بر عبارت و یادگیری ماشین استفاده می کنند.

خوشبختانه، برای بهینه سازی محتوای خود در مورد یک موضوع خاص، به بانکی از رایانه نیاز ندارید. (گرچه اگر بودجه کافی دارید، شرکت های نرم افزاری خوب زیادی وجود دارند که می توانند این خدمات را برای شما ارائه دهند.)

اگر هدف شما این است که محتوای خود را کامل تر کنید، یک فرآیند اساسی برای پیاده سازی آن، میتواند به این شکل باشد:

 1. روی موضوع اصلی خود (کلمه کلیدی) در موارد زیر تمرکز کنید:
  • برچسب عنوان
  • URL
  • عنوان صفحه
  • محتوای اصلی صفحه
  • تصاویر و/یا ویدیو
 2. فهرست مهم‌ترین موضوعات(کلمات کلیدی) ثانویه را از تحقیقات کلیدواژه خود بکار ببرید و آنها را برای پشتیبانی از موضوع اصلی تان استفاده کنید. در صورتی که به عنوان تضمین ارائه می شوند، می توانند در سرفصل های فرعی مورد استفاده قرار گیرند و/یا به بخش خودشان تبدیل گردند.
 3. به طور مشابه، مهمترین ” سوالات مرتبط ” خود را (از تحقیقات کلمات کلیدی خود) در بخش محتوای خود بگنجانید.
 4. مطمئن شوید که با ترکیب عناصر و قالب‌های نتایج رتبه‌بندی برتر، از جمله تصاویر و فرمت‌های ویدیو، هدف کاربر را برآورده می‌کنید .
 5. محتوای اصلی خود را با محتوای مفید تکمیلی، از جمله اطلاعات مفید اضافی در نوار کناری و پیمایش صفحه، تقویت کنید.
 6. اگر نمی‌توانید به موضوعی شایسته در همان محتوا بپردازید، به منبعی پیوند دهید که این کار را انجام می‌دهد.

به عنوان آخرین نکته، اگر می توانید به صورت داخلی به یکی از صفحات خود پیوند دهید، معمولا ایده آل است، اما از پیوند دادن به وب سایت های دیگر نیز نترسید. به یاد داشته باشید، شما می خواهید آخرین کلیک باشید تا کاربران مجبور نباشند به گوگل بازگردند. هنگامی که کاربران پاسخ را از شما دریافت می کنند (حتی زمانی که این یک لینک است) شما بیشتر به یک مرجع تبدیل می شوید.

کارتان اگر به درستی انجام شود، تحقیقات شما تا این مرحله باید به شما کمک کند صفحه ای را ایجاد کنید که به طور کامل درخواست کاربر را از طریق محتوای کامل برآورده کند.

۱۱- اقتدار خود را با تخصص، تعهد و اعتماد (E-A-T) بسازید

جدا از خود محتوا، گوگل از تعدادی سیگنال رتبه بندی برای تعیین میزان اعتبار و قابل اعتماد بودن یک سایت استفاده می کند.

دستورالعمل‌های کیفیت جستجوی گوگل حاوی اطلاعاتی است که توسط آن گوگل کیفیت سایت شما را قضاوت میکند. کنترل بسیاری از این استانداردها هنگام ایجاد محتوای شما آسان نیست (مثلاً نظرات دیگر اشخاص درباره شما در سایت های دیگر).

با این حال، بسیاری از این “سیگنال های اعتماد و قدرت” مطمئناً تحت کنترل شما هستند، از جمله استانداردهای ویرایشی نوشته شما. به همین دلیل، خوب است سوالاتی را که گوگل در رابطه با الگوریتم های پاندا و دستورالعمل های E-A-T برای صاحبان وب سایت منتشر کرده است، مرور کنید . سوالاتی که شامل:

 • آیا به اطلاعات ارائه شده در این مقاله اعتماد دارید؟
 • آیا این مقاله توسط یک متخصص یا علاقه مند نوشته شده است که موضوع را به خوبی می شناسد یا ماهیت آن کم عمق تر است؟
 • آیا سایت دارای مقالات تکراری، همپوشانی یا اضافی با موضوعات مشابه یا تکراری با تغییرات کمی متفاوت در کلمات کلیدی است؟
 • آیا محتوا عاری از مسائل املایی یا سبکی است؟
 • آیا محتوا به خوبی تولید شده است یا به نظر می رسد شلخته و عجولانه تولید شده است؟

با توجه به ارزشی که دارد، اکثر سئوکاران حرفه ای معتقد نیستند که این سوالات نشان دهنده عوامل رتبه بندی “سخت” هستند (به عنوان مثال : گوگل یک امتیاز صریح برای “مرجعیت” ندارد.) یک فرضیه این است که این ویژگی ها امتیازدهی شده و به یک مدل یادگیری ماشینی وارد می شوند و پس از آن محتوای شما را ارزیابی می کنند.

صرف نظر از این، در این مرحله شما تمام ابزارهای مورد نیاز برای ایجاد محتوای با کیفیت بالا را دارید.

۱۲- CTR از اینجا شروع می شود: اولین کلیک باشید

در مرحله ۸ به یاد دارید که گفتیم می خواهیم آخرین کلیک (که یک کاربر به آن نیاز دارد) باشیم؟ در اینجا، ما توصیه های رایگانی را ارائه می دهیم که دانستن آن برای شما مفید است:

شما هم اولین کلیک باشید.

هنگامی که صفحه ای از نتایج جستجو ارائه می شود، کاربران در میلی ثانیه تصمیم می گیرند که روی چه چیزی کلیک کنند. ممکن است رتبه ۱، ۴ یا ۷ را کسب کنید، اما همچنان می خواهید تا آنجا که ممکن است روی نتیجه مربوط به شما کلیک شود. این به عنوان (click-through rate) بهبود نرخ کلیک (CTR) شناخته می شود.

در حالی که شواهد متناقضی در مورد اینکه آیا گوگل از کلیک ها در نتایج جستجوی خود به عنوان یک عامل رتبه بندی استفاده می کند یا خیر وجود دارد، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد این کار را انجام می دهند؛ از جمله یک حق اختراع گوگل که دقیقا توضیح می دهد که چگونه می توانند این کار را انجام دهند.

اما صادقانه بگویم، فرقی نمی‌کند که کلیک‌ها یک سیگنال رتبه‌بندی واقعی هستند یا نه، زیرا کلیک‌های بیشتر به معنای ترافیک واجد شرایط بیشتر است، به هر طریق این امر یک هدف است، درست است؟

گوگل ۴ تا ۵ اهرم اصلی برای تأثیرگذاری بر CTR به شما می دهد:

 1. عناوین
 2. توضیحات متا
 3. ریچ اسنیپت ها
 4. URL ها / بِرِد کرامب (Breadcrumbs)
 5. در برخی موارد، نتایج تصویر و ویدئو

برای بیشتر سایت‌ها، عناوین معمولاً تأثیرگذارترین عواملی هستند که می‌توانید از آنها برای تأثیرگذاری روی CTR استفاده کنید، و به دنبال آن (rich snippets) قطعه‌های غنی (اگر بتوانید آنها را دریافت کنید.) گوگل برای هر صفحه عنوانی را نمایش می‌دهد، و تقریباً هر جستجوگری حداقل قبل از کلیک کردن به آنها نگاهی می‌اندازد.

ما در اینجا به جزئیات هر عنصر نمی پردازیم، اما کسب هرچه بیشتر کلیک با بهینه سازی این عناصر کمک زیادی به شما خواهد کرد. در مقالات جداگانه ای به عواملی خواهیم پرداخت که می تواند به CTR شما کمک کند.

۱۳- سئو درون صفحه: به اصول اولیه تسلط داشته باشید

فصول کاملی را می توان در مورد بهینه سازی درون صفحه نوشت ( و ما قبلاً این کار را انجام داده ایم! )

در حقیقت با اینکه ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، در بیشتر مواقع نیازی نیست که جزئیات را زیر سوال ببرید. اشتباه نکنید، سئوی درون صفحه بسیار بسیار مهم است. اما اگر مراحل را تا این مرحله دنبال کرده باشید، قبلاً بیشتر اصول اولیه سئو را پوشش داده اید.

اگر در زمینه سئو تازه کار هستید، باید مطمئن شوید که وب سایت شما برای ربات های جستجوگر مانند ربات گوگل مناسب است. برای مثال می‌توانید این کار را با ابزارهای آنلاین مانند Hubspot’s Website Grader یا Moz’s On-Page Grader انجام دهید .

و اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، افزونه‌هایی مانند Rankmath کارهای سنگین سئو را برای شما انجام خواهند داد.

ما در این راهنما چند جنبه برجسته دیگر از سئو درون صفحه را پوشش خواهیم داد، اما اگر با این موضوع آشنا نیستید، منبع زیر را مطالعه کنید: (همچنین به زودی منابع دیگری را برای شما آماده خواهیم کرد)

سئو درون صفحه On-Page SEO

۱۴- اسکیمای (طرحواره) همه چیز

می‌خواهیم لحظه‌ای وقت بگذاریم و به (schema markup) نشانه‌گذاری اسکیما پیام خود را بدهیم . اگر محتوا پادشاه باشد، اسکیما قطعاً ولیعهد سئوی داخلی است .

اسکیما اگرچه در صفحه برای کاربر ظاهر نمی شود، به دو دلیل بسیار مهم مهم است:

 1. به‌عنوان محتوای اضافی، می‌تواند به گوگل کمک کند تا صفحه شما را درک کند و از این طریق در برخی شرایط به شما افزایش رتبه‌بندی بالقوه می‌دهد.
 2. اسکیما می تواند به شما کمک کند تا انواع ریچ اسنیپت ها را بدست آورید و CTR شما را بیشتر افزایش دهد.

برای روشن بودن، اسکیما به خودی خود یک عامل رتبه بندی گوگل نیست. این بدان معنی است که شما نباید انتظار افزایش رتبه را داشته باشید، زیرا شما اسکیما را به صفحه خود اضافه کرده اید.

گفته شد، اسکیما می تواند به شما در رتبه بندی کمک کند . مطالعات متعدد این را نشان داده است. آن را به عنوان محتوای اضافی در نظر بگیرید که موتورهای جستجو می توانند آن را بخوانند و همچنین به آنها کمک می کند تا بفهمند محتوای شما در مورد چیست.

حداقل باید اسکیماهای استانداردی مانند مقاله و کسب‌وکار محلی (در صورت لزوم) را وارد کنید. اما حتی بیشتر از آن، باید اسکیما را برای کمک به کسب ریچ اسنیپت سایت خود در نظر بگیرید . مهمترین موارد در این میان عبارتند از:

نمایش نتیجه اسکیما ریچ اسنیپت در محتوا

منابع اضافی:

۱۵- محتوای سبک و سریع بساز و قابل خواندن

جدا از خود محتوا، نحوه تجربه کاربر از صفحه شما نیز می تواند به شدت بر رتبه بندی تأثیر بگذارد. گوگل این عوامل رتبه‌بندی رسمی را سیگنال‌های تجربه صفحه می‌نامد و شامل:

 • Core Web Vitals (به معنی سرعت صفحه )
 • سازگاری با موبایل
 • Safe Browsing (مرور ایمن)
 • HTTPS
 • Intrusive Interstitial (به معنی اجتناب از پاپ آپ های تهاجمی)

بدانید که داشتن این ویژگی‌ها به شما کمک زیادی نمی‌کند (در بیشتر موارد.) در عوض، این روزها آنها صرفاً هزینه پذیرش هستند. داشتن یک وب سایت سازگار با موبایل تقریباً یک الزام است و پاپ آپ های تهاجمی مطمئناً رتبه شما را در معرض خطر قرار می دهند.

یک استثنا در این مورد سرعت است . در حالی که سرعت وب سایت مسلماً تنها یک عامل رتبه بندی جزئی برای اکثر سایت ها است، می تواند تأثیر زیادی بر چندین عامل دیگر و نهایتاً تجربه کاربر بگذارد . به عنوان مثال، سرعت صفحه می تواند به طور قابل توجهی بر روی نرخ پرش و نرخ تبدیل تأثیر بگذارد (حتی زمانی که رتبه بندی ثابت بماند).

۱۶- بهینه سازی بیش از حد: عناوین، URL ها، استافینگ و لینک ها

به عنوان سئو کار، ما دوست داریم نمرات “عالی” کسب کنیم. ما دوست داریم همه چیز را بهینه کنیم. حتی در عنوان ما هم هست!

اما برای سایت‌های جدیدتر و سایت‌هایی که دارای اعتبار زیادی نیستند، بهینه‌سازی بیش از حد می‌تواند یک مشکل واقعی باشد.

بهینه سازی بیش از حد دقیقاً چیست؟

به طور خلاصه، بهینه سازی بیش از حد به معنای عدم تنوع در عناصر سئوی شما است. به عنوان مثال، اگر کلمه کلیدی مورد نظر شما “بهترین لوله کش تهران” باشد، بهینه سازی بیش از حد ممکن است به این صورت باشد:

 • برچسب عنوان شما “بهترین لوله کش تهران” است
 • آدرس اینترنتی شما https://best-plumber-tehran.c…
 • H1 شما “بهترین لوله کش تهران” است
 • شما عبارت “بهترین لوله کش تهران” را ۲۰-۲۵ بار در صفحه قرار می دهید
 • اکثر پیوندهای داخلی شما (و همچنین خارجی) از “بهترین لوله کش تهران” به عنوان انکرتکست استفاده می کنند

در وب، بهینه سازی بیش از حد مانند این به طور طبیعی ظاهر نمی شود، مگر اینکه یک سئو کار عمدا آن را در آنجا قرار دهد. از آنجایی که این می‌تواند بر رتبه‌بندی تأثیر بگذارد، گوگل معمولاً اقداماتی را برای کاهش صفحات با کلمات کلیدی بیش از حد بهینه‌سازی شده انجام می‌دهد.

به طور خلاصه، بیش از حد بهینه سازی نکنید، در عوض تنوع ایجاد کنید.

۱۷- پیوندهای داخلی، ارتباط، و تعامل کاربر

در اینجا راز ویژه این چک لیست سئو قرار دارد: اکنون که یک صفحه را برای رتبه بندی ایجاد کرده اید، چندین صفحه دیگر را ایجاد می کنید .

این جادوی سئو است که باعث می شود این فرآیند کار کند. در حقیقت، رتبه‌بندی یک صفحه به تنهایی برای تعداد انگشت شماری از کلیدواژه‌ها بسیار دشوار است – به خصوص اگر رقابتی وجود داشته باشد.

از سوی دیگر، هنگامی که چندین صفحه پیرامون یک موضوع مرکزی یا حتی یک سایت کامل پیرامون آن موضوع ایجاد می‌کنید، کار به‌طور تصاعدی آسان‌تر می‌شود .

با ایجاد صفحات متعددی که به جنبه های مرتبط (اما متفاوت) موضوع شما می پردازند، شبکه ای با ارتباط موضوعی ایجاد می کنید که به شما امکان می دهد:

 • صفحات مرتبط با پیوند متقابل(اینترلینک)…
 • … با انکر تکست موضوعی
 • با پاسخ دادن به سوالات بیشتر تعامل کاربر را بهبود بخشید

در مجموع، این استراتژی می تواند ارتباط سایت و صفحات شما را برای چندین پرس و جو بهبود بخشد.

۱۸- پیوندهای داخلی برای موج سواری معقول

از آنجایی که اکنون صفحات مرتبط با موضوع خود را به یکدیگر پیوند می دهیم، می خواهیم مطمئن شویم که استراتژی پیوند خود را برای حداکثر تأثیر سئو بهینه سازی می کنیم .

پیوندها یک سیگنال رتبه بندی قدرتمند هستند، اما به یاد داشته باشید، همه پیوندها با هم برابر نیستند. گوگل همه لینک ها را «یکسان» به حساب نمی آورد.

نحوه پیوند شما می تواند به همان اندازه (یا بیشتر) مهم باشد که به چه چیزی پیوند می دهید. برای استفاده از لینک‌هایمان برای حداکثر قدرت، بهتر است با هر صفحه جدیدی که ایجاد می‌کنیم، از چند دستورالعمل پیوند پیروی کنیم.

 1. به موضوعی ترین محتوای خود پیوند دهید . هر چه از نظر ارتباط به موضوع اصلی شما نزدیکتر باشد، کاربران با احتمال بیشتری روی پیوندهایی که ارائه می کنید کلیک می کنند. همچنین به طور گسترده اعتقاد بر این است که گوگل ممکن است وزن بیشتری را از طریق پیوندهای مرتبط با موضوع (از طریق فرایندی به نام رتبه صفحه با وزن موضوع ) منتقل کند.
 2. در صورت امکان، سعی کنید در محتوای اصلی خود پیوند برقرار کنید (برخلاف نوارهای کناری و پیمایش).
 3. علاوه بر این، سعی کنید در محتوای اصلی خود لینک بالاتری داشته باشید، زیرا این پیوندها ممکن است وزن بیشتری نسبت به پیوندهای پایین صفحه داشته باشند.
 4. از انکر تکست با کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید ، اما انکر تکست خود را بسیار تغییر دهید. به عبارت دیگر، مکرراً از یک انکر تکست یکسان استفاده نکنید. بسیاری از سئو کاران توصیه می کنند از کلمات کلیدی با تطبیق دقیق برای انکر تکست اجتناب کنید و به جای آن تطابق جزئی را ترجیح دهید.

در نهایت، پس از ایجاد یک صفحه جدید و پیوند به صفحات دیگر در سایت خود، یک مرحله دیگر در پیش دارید. اکنون زمان آن است که صفحات قدیمی خود را با پیوندهایی به صفحه جدید خود به روز کنید. توصیه می کنیم به سادگی پیوندهایی به متن موجود اضافه نکنید، بلکه زمینه را در اطراف پیوندهای جدید اضافه کنید، که می تواند ارتباط و تازگی پیوندهای جدید را افزایش دهد.

۱۹- مرکز محتوا و صفحات دسته بندی

همانطور که می دانیم همه پیوندها برابر نیستند، همه صفحات نیز برابر نیستند.

صفحات دسته بندی و/یا هاب می توانند ابزارهای فوق العاده موثری برای رتبه بندی بالاتر تمام صفحات مرتبط شما باشند. در حالی که مهم است که صفحات مرتبط با موضوع خود را به یکدیگر پیوند دهید، ممکن است حتی مهمتر باشد که صفحات مرتبط را به هم زیر چتر صفحه اصلی دسته بندی (هاب) پیوند دهید. چندین دلیل برای این وجود دارد:

 • صفحات دسته بندی اغلب دارای ارزش لینک بیشتری هستند . آنها اغلب نزدیک‌تر به صفحه اصلی (یا سایر صفحات معتبر) می‌نشینند و اغلب ارزش لینک خارجی را نیز جذب می‌کنند.
 • صفحات دسته‌بندی اغلب در سلسله مراتب معماری سایت بالاتر قرار می‌گیرند، به این معنی که برای مثال، معمولاً در ناوبری و بِرد کرامب سایت بهتر قرار می‌گیرند.
 • این صفحات اغلب می توانند برای عبارات اصلی با حجم بالا رتبه بندی شوند (برخلاف عبارت های لانگ تیل با حجم پایین)
 • صفحات دسته‌بندی می‌توانند مقاصد کاربر گسترده‌تری را نسبت به صفحات موضوع جداگانه مورد هدف قرار دهند و می‌توانند به عنوان نقطه پرش به سمت فرو رفتن عمیق‌تر برای هر موضوع عمل کنند.

راه اشتباه برای ایجاد صفحات دسته بندی این است که به سادگی آخرین پست های خود یا لیستی از محصولات مرتبط را فهرست کنید. بهترین صفحات دسته بندی معمولاً محتوای منحصر به فرد خود، پاسخ های مرتبط به سؤالات و پیوندهایی به موضوعات فرعی و صفحات مرتبط دارند.

به عنوان مثال، اگر سایت شما ۱۰۰ نوع مختلف چرخ کالسکه را می فروشد، احتمالاً صفحه دسته بندی گسترده ای را می خواهید که به طور کلی همه چرخ های کالسکه شما را پوشش دهد .

اگر چنین صفحه ای وجود ندارد، باید آن را ایجاد کنید.

۲۰- قانون ۵۰/۵۰ لینک سازی

لینک ها یک عامل رتبه بندی قدرتمند هستند . در واقع، آنها ممکن است قدرتمندترین باشند که ما می شناسیم. اگر می خواهید رتبه بندی کنید، تقریباً مطمئناً به پیوند نیاز دارید، اما باید قوانین را بدانید .

در واقع، دو قانون ۵۰/۵۰ برای ساخت لینک وجود دارد:

۱.# فرض کنید گوگل ۵۰ درصد از پیوندهای شما را نادیده می گیرد و تنها ۵۰ درصد از پیوندهای شما خوب هستند . در واقع، ما نمی دانیم که گوگل چند لینک را نادیده می گیرد، اما خوب است که این را بدون در نظر گرفتن فرض کنیم.

گوگل به دلایل زیادی لینک ها را نادیده می گیرد یا ارزش آنها را کاهش می دهد. از جمله:

 • بی ربط بودن
 • دستکاری (اگر آنها معتقدند که شما درگیر الگویی از پیوند بوده اید که دستورالعمل های وبمستر را نقض می کند )
 • منتفی شد (Disavowed)
 • پیوندها نوفالو یا احتمالاً “ugc” یا “sponsored” علامت گذاری می شوند
 • دامنه های جریمه شده (Penalized domains)
 • و …

کسب لینک می تواند یکی از چالش برانگیزترین مشاغل در سئو باشد، بنابراین در اوایل، وسوسه انگیز است که دنبال لینک های “آسان” بروید، یعنی لینک هایی که برای آنها هزینه میکنید، لینک های دایرکتوری ارزان، لینک های وبلاگ و غیره. اما از آنجایی که اینها دقیقاً آنهایی هستند که کمترین ارزش را دارند، ارزش آن را دارد که دنبال چیز بهتری بروید.

همانطور که گوگل می خواهد به پیوندهای با کیفیت بالا و “طبیعی” پاداش دهد (به صورت سرمقاله نویسی) اینها پیوندهایی هستند که می خواهید دنبال کنید. ۵۰ درصد بالا.

این دو دستورالعمل را در نظر داشته باشید:

 1. هر چه پیوند سخت تر باشد ، می تواند ارزشمندتر باشد
 2. هر چه لینک آسان تر باشد ، احتمال آسیب رساندن به شما بیشتر است

۲.# هنگام ساخت محتوای مناسب لینک، ۵۰ درصد از زمان خود را در واقع برای ایجاد خود محتوا و ۵۰ درصد از زمان خود را صرف تبلیغ آن کنید.

این جمله را در نظر بگیرید:

اگر آن را بسازی، خواهند آمد.

جواب این است :

متأسفانه این کار را نمیکنند.

ایجاد لینک معمولاً یک تلاش فعال است . درست است، برخی از انواع محتوا به طور طبیعی لینک‌ها را به دست می‌آورند (و ما آن‌ها را در چک لیست خود قرار می‌دهیم.) اما بسیاری از افراد محتوا تولید می‌کنند و به اشتباه معتقدند که محتوا تمام کار را برای آنها انجام می‌دهد.

اگر می خواهید رتبه بندی کنید، باید آستین ها را بالا بزنید و در مورد آن به مردم بگویید.

دسترسی به اطلاعات برای برخی دشوار است، اما اگر می‌خواهید بهتر شوید، خواندن این تاکتیک‌های ارتقای لینک‌سازی در Siege Media را به شدت توصیه می‌کنیم . ما سعی خواهیم کرد بزودی این مقاله را نیز ترجمه و در اختیار شما قرار دهیم.

۲۱- محتوا تولید نکنید تا زمانی که ابتدا این کار را انجام دهید

بسیاری از کمپین های لینک بیلدینگ شکست می خورند، یا حداقل به اهداف خود نمی رسند .

لینک بیلدینگ به دلایل زیادی ممکن است شکست بخورد : محتواهایی که طنین انداز نمی شوند، طراحی/طرح بندی ضعیف، عدم دسترسی کافی، و بسیاری دلایل دیگر.

با این حال، یکی از دلایل شکست لینک بیلدینگ سر و صدای بالاتر از بقیه است: شما قبل از اینکه بدانید دقیقاً چه کسی احتمالاً به آن لینک می دهد، محتوا ایجاد کرده اید.

لینک بیلدینگ نباید یک بازی حدس زدن باشد. خیلی اوقات، مردم محتوا تولید می کنند و پس از آن به دنبال اهداف پیوند می گردند، و بعد متوجه میشوند که فرصت های بسیار کمی وجود دارد. و این یعنی تلاش بیهوده!

در عوض، شما می خواهید موفقیت خود را تضمین کنید. یا حداقل شانس خود را افزایش دهید.

خوشبختانه، ابزارهای سئو حاوی حجم زیادی از داده های لینک قابل اجرا هستند. شما می توانید از قبل متوجه شوید:

 • چه نوع محتوایی بیشترین لینک را کسب می کند
 • چه موضوعاتی پرطرفدار هستند
 • دقیقاً چه نوع محتوایی را روزنامه نگاران / ناشران / وبلاگ نویسان به دنبال آن هستند

هنگامی که این نقاط داده را زودتر درک کنید، می توانید محتوایی ایجاد کنید که دقیقاً نیازهای موجود را برآورده کند. شما همچنین می‌دانید که قبل از سرمایه‌گذاری زیاد، با چه کسی تماس بگیرید – یا مخاطبان شما چه کسانی هستند.

قانون: تا زمانی که دقیقاً متوجه نشدید چه کسی احتمالاً به آن لینک می دهد، محتوا ایجاد نکنید.

۲۲- ساده ترین میانبر برای پیوندهای خوب

همانطور که می‌توانید از رقبای خود برای یافتن سودآورترین کلمات کلیدی استفاده کنید، برخی از ساده‌ترین فرصت‌های لینک‌سازی که پیدا می‌کنید نیز مستقیماً از رقبای شما می‌آیند.

علاوه بر استفاده از ابزارهای سئو برای دیدن اینکه چه کسی به رقبای شما لینک می دهد و چه نوع محتوایی بیشترین لینک را برای رقبای شما به ارمغان آورده است، می توانید با کاوش در ۵۰۰ سایت برتر Moz، تعداد و منابع پیوندهایی را که به محبوب ترین سایت های وب اشاره می کنند، بررسی کنید. فهرست سایت هایی سازماندهی شده بر اساس معیارهایی مانند تعداد دامنه های پیوند دهنده. هنگامی که به پیوندهای ورودی این رقبا نگاه می کنید، معمولاً انجام یک تجزیه و تحلیل لینک گپ ساده، کار بیهوده ای است .

در اینجا یک تکنیک برای تحلیل لینک گپ ساده وجود دارد:

 1. ببینید چه کسی در گوگل برای کلمه کلیدی مورد نظر شما رتبه بندی می کند
 2. انتخاب ۲ یا ۳ URL از رتبه بندی های برتر
 3. از یک ابزار تحقیق پیوند برای یافتن صفحاتی استفاده کنید که به هر یک از URL های رقیب شما (اما نه به شما) پیوند دارند.

این موضوع در لینک اکسپلورر سایت MOZ به این صورت است :

تصویری از اکسپلورر سایت موز دات کام برای نشان دادن چگونگی بدست آوردن پیوندهای خوب

هنگامی که یک صفحه به چندین صفحه رتبه بندی برتر پیوند می دهد، معمولاً صفحه ای از نوع منبع است. معمولاً مانع گرفتن لینک برای خودتان از این صفحات منابع به مراتب پایین تر از انواع دیگر صفحات است (تا زمانی که بتوانید محتوای خود را برتر نشان دهید!)

تاکتیک مشابه دیگری که به خوبی با آن جفت می شود، لینک سازی شکسته است . هر چه انتخاب می کنید، مطمئن باشید که چه کسی به رقبا پیوند می دهد، و آن لینک ها را برای خودتان کسب کنید.

۲۳- تنتپل و فلایویل (Tentpole & Flywheels) : لینک سازی به صورت خودکار

گسترش لینک سازی جالب است، اما می دانید چه چیزی حتی جالب تر است؟ محتوایی که به تنهایی لینک ها را به دست می آورد.

نیازی به ارتباط نیست

از آنجایی که این فرآیند مستلزم ایجاد حداقل یک قطعه از محتوای طعمه لینک (لینک بیت) ‘linkbait’ است، منطقی است که محتوایی ایجاد کنید که در طول زمان لینک های بیشتری به دست آورد. این یکی از انواع ” بازاریابی فلایویل ” است.

این سناریو را در نظر بگیرید: یک وبلاگ نویس باید در مورد هزینه های مسکن در تهران بنویسد. آنها «گران‌ترین خانه های کوچک تهران» را در گوگل جستجو می‌کنند و یک مقاله غنی از داده را در صفحه اول پیدا می‌کنند. آنها با ذکر منبع به این مقاله پیوند می دهند.

این نوع لینک سازی “طبیعی” همیشه و هزاران بار در روز اتفاق می افتد.

ترفند این نوع لینک سازی فلایویل، ایجاد محتوایی است که به طور طبیعی توسط وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران “قابل استناد” باشد. این نوع محتواها به عنوان مثال عبارتند از :

 1. مطالعات: ۷ عامل رتبه بندی جستجو تجزیه و تحلیل شده: یک مطالعه پیگیری
 2. آمار/داده ها: چگونه بازاریابی محتوای مبتنی بر داده پیوندها را ایجاد می کند و اشاره های مطبوعاتی را به دست می آورد
 3. محتوای “چگونه”: چگونه محتوا راه به جایی نمی برد
 4. راهنماها: موتورهای جستجو چگونه کار می کنند
 5. ابزارها: ابزار تجزیه و تحلیل سئو دامنه
 6. ویکی ها/مرجع: واژه نامه اصطلاحات SEO

هنگامی که این نوع محتوا شروع به رتبه‌بندی می‌کند، طبیعتاً در طول زمان پیوندهای بیشتری به دست می‌آورد و آنها و همچنین سایت شما در نتایج جستجو بالاتر می‌ روند.

با این حال، استراتژی های دستی خود را به طور کامل دور نریزید. برای سایت‌های جدیدتر و کمتر قابل مشاهده، اغلب برای به حرکت درآوردن فلایویل لینک بیلدینگ شما تلاش زیادی لازم است. این اغلب به معنای دسترسی دستی زیادی در ابتدا است و سپس حرکتی برای پیشبرد مستمر شما.

هوشمندانه تر، نه سخت تر.

۲۴- دنیایی از تاکتیک های لینک سازی

در حالی که این چک لیست تعدادی دستورالعمل لینک سازی را به شما ارائه می دهد، در حقیقت، بیشترین موفقیت زمانی حاصل می شود که خارج از خطوط رنگ آمیزی کنید .

به یک تاکتیک وابسته نباشید! ایجاد لینک می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص قبل از اینکه به آن دست پیدا کنید، و اغلب باید زوایای مختلف را امتحان کنید تا چیزی اتفاق بیافتد.

از آنجایی که همه محتواها و هر مخاطبی نیز متفاوت است، بهترین تاکتیک ایجاد لینک همانی است که شما اختراع می کنید.

۲۵- پیوندها، محتوا، و تعاملات را دائماً بروز کنید

جای خوشحالی است، شما اکنون قادر هستید صفحه ای داشته باشید که رتبه بندی می کند.

اما آیا می توانید رتبه خود را حفظ کنید؟

گوگل مرتباً رتبه بندی ها را بر اساس ارتباط تغییر می دهد. کسب رتبه شماره ۱ فوق العاده است، اما تنها در صورتی که بتوانید آن را برای درازمدت حفظ کنید. این بدان معنی است که لازم است سئوی خود را تازه نگه دارید .

بسیاری از سئوکاران می دانند که رتبه بندی در تازگی یک سیگنال است ، اما آنها به اشتباه معتقدند که فقط برای خودِ محتوا اعمال می شود. به عنوان مثال، به روز رسانی تاریخ انتشار و بازخوانی محتوا هر دو سال یکبار.

در حقیقت، گوگل به انواع مختلفی از سیگنال های تازگی نگاه می کند و بهتر است همه آنها را در نظر داشته باشید. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. تاریخ آخرین بروزرسانی
 2. مقدار محتوای به روز شده (قابل توجه در مقابل جزئی)
 3. هر چند وقت یک‌بار محتوا به‌روزرسانی می‌شود، یعنی یک آهنگ منظم ممکن است نشان دهنده تازگی بیشتری نسبت به بروزرسانی گهگاهی باشد
 4. هر چند وقت یکبار صفحات جدیدی در سایت خود ایجاد می کنید
 5. نرخ رشد لینک جدید (اجازه ندهید لینک بیلدینگ شما راکد بماند)
 6. تازگی سیگنال‌های ترافیک و تعامل (سایت‌های مرتبط کمتر تمایل به کاهش تعامل دارند)

بنابراین بعد از اینکه کار رتبه بندی را انجام دادید، باید برای حفظ آن تلاش کنید. تازگی فقط به خود محتوا مربوط نمی شود، بلکه به کل تجربه سئو برای ارائه مستمر مرتبط ترین نتیجه به کاربر مربوط می شود.

آن را مرتبط نگه دارید. آن را تازه نگه دارید.

رتبه شما اینگونه است. با آرزوی موفقیت در سئوی شما!


برگرفته از وب سایت موز دات کام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *