واژه نامه اصطلاحات سئو
واژه نامه اصطلاحات سئو
۱۴۰۰-۰۶-۳۱
بررسی آمار 23 رفتار جستجوگران در اینترنت
بررسی آمار ۲۳ رفتار جستجوگران در اینترنت
۱۴۰۰-۰۶-۳۱
نمایش همه

آیا فرصت سئو در حال افزایش است یا کاهش؟

آیا فرصت سئو در حال افزایش است یا کاهش؟

آیا فرصت سئو در حال افزایش است یا کاهش؟

این مقاله توسط رند فیشکین “Rand Fishkin” از متخصصان مهم و تاثیرگذار سئو در دسامبر ۲۰۱۷ نوشته شده. بررسی این مقاله دید مناسبی از شرایط پیش روی سئو و جستجوی کلمات به شما خواهد داد. با ما همراه باشید.

این سوال وجودی ما متخصصان سئو است که آیا سئو هنوز در حال رشد است یا اقدامات گوگل از پتانسیل فرصت سئو کم کرده است؟ من این موضوع را به انواع مختلف می بینم:

آیا امسال جستجوهای بیشتری در گوگل نسبت به سال گذشته انجام شده است؟
آیا گوگل بیشتر ترافیک جستجو را برای خود اختصاص می دهد؟
آیا باید بیشتر یا کمتر کلیک کنید تا به نتایج ارگانیک گوگل برسید زیرا که گوگل نتایج پولی خود را ظریف تر و متقاعد کننده تر کرده است؟
آیا خط روند فرصت سئو روبه رشد است یا در حال افول؟ با چه سرعتی؟

پاسخ به این سوالات دشوار است مگر اینکه اطلاعات زیادی در مورد رفتار جستجوی وب داشته باشید. خوشبختانه ، ظهور ارائه دهندگان داده های جریان کلیکی مانند Jumpshot و SimilarWeb برای این زمینه مفید بوده است و برای اولین بار ما توانستیم به طور دقیق به اعداد واقعی دسترسی پیدا کنیم. وقتی در Moz بودم بسیار شانس با من بود و با تیمی در جامپ شات کار کردم که اطلاعاتی برای ارائه کردن در اختیارم قرار داد. این اطلاعات از آمار گوگل بدست آمده و بردارهای تهدید اسب افسانه ای گوگل در وب را بررسی می کند.

یک بار دیگر با احترام به دوستان Jumpshot خودم، امروز من اطلاعات جدیدی برای به اشتراک گذاشتن دارم. روش ها و قالب های آنها برای به دست آوردن دقت بیشتر، به روز شده است. بنابراین برخی از این اعداد در واقع باید جایگزین داده هایی شوند که در گذشته نشان داده ام و به ما در پاسخ به سوالات فوری بالا کمک می کند.

اول – روش های جامپ شات. آنها داده ها را از طریق مجموعه ای از برنامه های نرم افزاری نصب شده بر روی ده ها میلیون دستگاه رومیزی و تلفن همراه در سراسر جهان جمع آوری می کنند. هر صفحه ای که مرورگر درخواست می کند و از یکی از این دستگاه ها بازدید می کند، ضبط، ناشناس و تجمیع می شود. از آنجا که اندازه و ترکیب تابلوهای آنها متغیر است، آنها فرایندهای مشابه تحلیلگران نظرسنجی یا نظرسنجی های انتخاباتی را برای بدست آوردن داده های نماینده و مقیاس شده اجرا می کنند. برای مجموعه داده ارائه شده در اینجا، اعداد اطلاعات جستجو منحصراً از جستجوهای گوگل در ایالات متحده بدست آمده است.

در زیر نگاهی به کل حجم جستجو در دو سال گذشته می اندازیم:

تصویر مربوط به تعداد جستجوها در موبایل و دسکتاپ گوگل است

چند نکته مهم از این نمودار بدست می آید:

 • فصلی بودن یک عامل بزرگ است و یک شاخصه در جستجوهای بین اکتبر و مارس هر سال به حساب می آید (افراد بیشتر در داخل هستند یا در تعطیلات؟ هوا سرد است؟)
 • سال به سال، دوره ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۷ دارای ۱۳.۴٪ حجم جستجو بیشتر از همان ماه ها در سال ۲۰۱۶ است.
 • سپتامبر ۲۰۱۷ کمی کوچکتر از سپتامبر ۲۰۱۶ بود. این کاهش تنها در سالی بعد از سال قبل است که در نمودار ما بود، اما با توجه به بهبودی اکتبر آن، سخت است که آن را به عنوان الگو بدانیم.
 • این ۱۳.۴ ٪ نشان دهنده ۵۳.۵۹ میلیارد جستجوی بیشتر است. این تعداد کل جستجوهای انجام شده توسط گوگل است در سراسر جهان، در اولین سال من در دنیای سئو.
 • در حالی که ما نمی توانیم از دلیل آن مطمئن باشیم ولی من به شدت مشکوک هستم که این جهش بزرگ از ماه نوامبر ۲۰۱۶ آغاز می شود و تا مارس ۲۰۱۷ ادامه دارد و با انتخابات آمریکا تقویت می شود.

داستان بزرگ این است که جستجو هنوز در ایالات متحده بسیار زیاد است، و همچنان در یک کلیپ سریع در حال رشد است. تا اینجا من در مورد فرصت های سئو نگران نیستم.

در مرحله بعد، بیایید نگاهی بیندازیم به جستجوهای ارگانیک در مقابل تبلیغات (AdWords) در همان بازه زمانی:

نمودار درصد جستجوکننگان بدون کلیک در ایالات متحده آمریکا در بازه زمانی نوامبر 2015 تا اکتبر 2017

داده های بالا مربوط به کلیک های خام هستند و نه نرخ clickthrough . و در حالی که نمودار مشابه به نظر می رسد، من چند ذهنیت متفاوت دارم:

 • بالاترین نقطه در تعداد کلیک ها (هم در نتایج ارگانیک و هم در نتایج پرداختی) در ژانویه ۲۰۱۷ بود، اما من ظاهر تابستان و پاییز امسال را دوست ندارم
 • چهار نقطه پایین در گراف همگی در ۶ ماه گذشته هستند (ژوئن تا سپتامبر ۲۰۱۷)
 • فصلی بودن افت را به طور کامل توضیح نمی دهد و باعث می شود که من فکر می کنم تا در حال حاضر فرصت کم تری برای کسب کلیک در گوگل نسبت به آنچه در دوره زمانی منتهی به تابستان امسال وجود داشت، وجود دارد.

با نگاهی به این گراف متوجه شدم که برای تجسم داده ها به راه دیگری نیاز دارم. من می خواستم تا متوجه شوم در هر ماه چه تعداد کلیک برای جستجو ها انجام می شود، بنابراین نمودار جدیدی ایجاد کردم که این روند را نشان می دهد:

نمودار نرخ کلیک ارگانیک در برابر کلیک پولی در گوگل در بازه زمانی نوامبر 2015 تا اکتبر 2017

معیار “کلیک / ده عبارت جستجو” به ما کمک می کند تا از تعصبات فصلی جلوگیری کنیم و در عوض نرخ جستجو ها را بررسی کنیم که منجر به ایجاد فرصت ترافیک می شود. در اینجا، واقعیت هشداردهنده است.

 • بالاترین نقطه در اولین ماه گراف یعنی نوامبر ۲۰۱۵ بود
 • از آن زمان، دو کاهش قابل توجه در کلیک های ارگانیک / جستجوی (۱۲/۲۰۱۵ و ۱۱/۲۰۱۶) و یک کاهش قابل توجه در کلیک پرداخت شده وجود دارد / جستجوی (۰۱/۲۰۱۶ ، اگرچه اکنون تقریباً بازیابی شده است)
 • تعداد ۵.۴۱ کلیک ها از ۱۰ جستجو در اکتبر ۲۰۱۷ است که ۲۳٪ پایین تر از ۶.۹۷ کلیک از ۱۰ جستجویی است که ما در نوامبر ۲۰۱۵ داشتیم. که این یعنی بسیاری از فرصت های سئو از دست رفته است.
 • من هنوز سعی نکرده ام که ریزش ها را به تغییرات قابل توجه در سرپ ها مرتبت کنم ، اما من به رشد قطعات برجسته “featured snippets”، پاسخ های فوری ، و پانل های دانش در نتایج جستجو، حداقل تا حدی مشکوک هستم و آنها را مسئول می دانم.
 • رشد حجم جستجو بسیاری از فرصت های از دست رفته کلیک را جبران کرده است، اما این یک نمودار روند سخت است که باید به عنوان سئو به آن توجه شود.
 • گفته می شود ، سئو هنوز ۲۰ برابر بیشتر از تبلیغات کلیکی ترافیک دریافت می کند، و هیچ هزینه ای برای نزدیک شدن به آن وجود ندارد، بنابراین هنوز مزیت بزرگی برای رتبه بندی ارگانیک وجود دارد.

نتیجه گیری من از این موضوع : ما در دنیایی با فرصت سئوی کمی کمتر زندگی می کنیم و خط روند آن طی دو سال گذشته شروع شده که من را نگران و ناامید می کند. مسلماً هنوز فرصت ترافیکی فوق العاده ای در نتایج ارگانیک گوگل وجود دارد نسبت به الف) هر جای دیگر در وب، ب) هر زمان دیگری که از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۵ وجود داشته است، ج) در مقابل “AdWords” تبلیغات پولی ۲۰ برابر مزیت وجود دارد و در نهایت د) ما این را می بینیم زیرا این داده ها فقط برای ایالات متحده است و گوگل هنوز با سرعت بسیار بیشتری در بسیاری از نقاط دیگر جهان در حال رشد است. اما ، من قصد دارم این موضوع را با دقت زیر نظر داشته باشم.

آخرین نمودار در مجموعه من به طور خاص به جستجوهای “بدون کلیک” نگاه می کند، جایی که یک پرس و جو انجام می شود اما به دنبال هیچ نتیجه ای نیست. می خواستم ببینم چگونه این کار با از دست دادن کلیک/جستجو در بالا مرتبط است.

نمودار جستجوهای "بدون کلیک" که در آن یک پرس و جو انجام می شود اما به دنبال هیچ نتیجه ای نیست مربوط به بازه زمانی نوامبر 2015 تا اکتبر 2017

مطابقت مراحل رشد جستجو های کلیک نشده در موبایل جدی است. تقریباً مطابق آنچه در بالا در داده های کلیک/جستجو مشاهده کردیم، و نشان می دهد تلفن همراه (حداقل در دوره ۱۱/۲۰۱۶) عامل اصلی از دست دادن کلیک ارگانیک بوده است.

برای کسانی که ممکن است این پست را با این فکر که “خوب، این آخر کار سئو است” به پایان برسانند باید بگویم لطفاً کمی عمیق تر فکر کنید. نسبت نمایش در صفحات جستجو به کلیک بر روی URL ها در موبایل به نتایج ارگانیک چند عملکرد واضح داشته است، اما ترافیک ارگانیک گوگل هنوز محرک قریب به اتفاق بازدیدکنندگان در سراسر وب است.

تنوع بخشیدن هوشمند است. همچنین نحوه یافتن کلیک های بیشتر از گوگل با هدف قرار دادن کلمات کلیدی مناسب و بهینه سازی قطعات خود نیز بسیار مفید است. تقریباً اینطور است که این تغییرات در برخی قسمت ها (نتایج ورزشی ، سوالات با پاسخهای کوتاه و مبتنی بر واقعیت ، آب و هوا ، فاصله ، اندازه گیری و غیره) بسیار سخت تر از سایرین است.توصیه من این است که به نتایجی که برایتان اهمیت دارد توجه کنید و فرصتی را برای استفاده از اشتراک گذاری کلیک ، گسترش انواع ویژگی های سرپ که می توانید در آنها ظاهر شوید، مشاهده کنید و هم رتبه بندی ها و هم ترافیک موبایل و دسکتاپ را زیر نظر داشته باشید. در همین حال، من به مشاهده داده های کلی با جامپ شات ادامه میدهم و امیدوارم به زودی اطلاعات بیشتری در این زمینه به اشتراک بگذارم.

پی نوشت – پنل کاربران وب سایت جامپ شات در طول زمان دچار نوسان می شود. برای محاسبه این امر ، آنها در مقایسه با حجم تخمینی جمعیت اینترنت ایالات متحده عادی می شوند. که می توان گفت، داده های آنها عمدتا به دستگاه های رومیزی ، لپ تاپ و اندروید محدود می شود و پوشش کمتری برای iOS دارند. بنابراین ، در حالی که ما به اعداد به لطف اندازه صفحه اطمینان زیادی داریم، محاسبه واریانس و پوشش ناقص عاقلانه است.

برگرفته از مقاله رند فیشکین در سال ۲۰۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *